Scania øker ledelsen i august

Registreringstall for august viser både vekst og nedgang
I august ble det førstegangsregistrert 457 nye lastebiler i Norge. Det er 35 flere enn i samme måned året før og tilsvarer en vekst på 8,3 prosent. Tallene kommer fra OFV Statistikk og viser at markedet ikke er entydig – mens noen segmenter vokser kraftig, synker andre. For å forstå hva som skjer, må vi se nærmere på hvordan bilene er fordelt etter vektklasse, merke og drivstoff.

Vektklassene forteller en delt historie
Når man ser på totalveksten, skjuler den seg store forskjeller mellom de forskjellige vektgruppene. Lastebiler over 16 tonn falt fra 388 i august 2023 til 368 i august 2024 – en nedgang på 5,2 prosent. I mellomklassen, fra 4 251 til 15 999 kilo, ble det registrert akkurat 24 biler både dette året og året før, altså ingen endring. Hele veksten kom dermed fra den letteste klassen, til og med 4 250 kilo. Her steg registreringene fra bare 10 biler i august 2023 til 65 i august 2024 – mer enn seks ganger så mange. Denne økningen er viktig å legge merke til, fordi den viser hvor mye markedet for små, ofte elektriske, varebiler endrer seg.

Scania økte forspranget over 16 tonn
Blandt de tunge lastebilene over 16 tonn var Scania klart størst i august. Merket fikk registrert 174 biler, mens Volvo stod på 140. Det gir Scania 47,3 prosent av markedet og Volvo 38,0 prosent. Selv om begge merkene har gått tilbake sammenlignet med august 2023 – Scania fra 198 til 174 biler (‑12,1 prosent) og Volvo fra 153 til 140 biler (‑8,5 prosent) – har Scania klart å øke sitt forsprang. Etter de første åtte månedene av året har Scania registrert 1 256 tunge lastebiler, Volvo 1 122, altså et forsprang på 134 biler. Ved utgangen av juli var forskjellen kun 100 biler, så Scania økte ledelsen med ytterligere 34 biler i august. Sammenlignet med samme periode året før har Scania gått tilbake med 18,3 prosent, mens Volvo har vokst med 19,5 prosent. Det viser at Volvo er på fremmarsj, selv om Scania fortsatt leder i absolutt tall.

Dieselregistreringene falt med en tredel
En av de mest dramatiske endringene i august gjelder drivstoff. Det ble registrert 215 dieseldrevne lastebiler over 16 tonn, sammenlignet med 322 i august 2023 – en nedgang på 33,2 prosent. Dermed falt dieselandelen fra 83,0 prosent til 58,4 prosent av markedet for tunge lastebiler. Nedgangen ble næsten fullstendig oppveid av flere gassdrevne og elektriske alternativer. Gassbiler steg fra 26 til 100 registreringer, en økning på 284,6 prosent, og tok nå 27,2 prosent av markedet. Elektriske lastebiler vokste fra 38 til 52, hvilket er en økning på 36,8 prosent og gir en markedsandel på 14,1 prosent. Dessuten ble det registrert én hydrogendrevet lastebil – den første av sin art i statistikken så langt i år.

Volvo størst på elektrisk
Når man ser nærmere på de elektriske lastebilene over 16 tonn, var Volvo igjen i front med 22 registreringer i august. Scania fulgte med 15, MAN med sju og Mercedes-Benz med seks. Sany og Windrose fikk hver én registrering, og Windrose Norge kan dermed stolte på at den første Windrose-bilen ble registrert akkurat denne måneden. Etter årets åtte første måneder er det registrert 393 elektriske lastebiler over 16 tonn, sammenlignet med 239 på samme tidspunkt i fjor – en vekst på 64,4 prosent. Den elektriske andelen av markedet for tunge lastebiler har dermed økt fra 8,5 prosent til 14,3 prosent. Volvo leder fortsat det elektriske segmentet med 205 registreringer og en markedsandel på 52,2 prosent. Scania har 74 biler, mens MAN og Mercedes-Benz hver har 47. MAN har vist den sterkeste prosentvise veksten: fra bare to elektriske biler i fjor til 47 i år, hvilket er mer enn en tjuefoldig økning.

Scania og Volvo likt på gass
På gassdrevne lastebiler over 16 tonn deler Scania og Volvo først plassen. I august registrerte Scania 71 gassbiler, Volvo 23 og Iveco seks. Hittil i år har begge merkene akkurat 159 gassdrevne lastebiler hver, mens Iveco står på 14. Totalt er det registrert 332 gassdrevne lastebiler over 16 tonn, sammenlignet med 317 i samme periode i fjor – en vekst på 4,7 prosent. Diesel er fortsat den dominerende drivstofftypen hittil i år, men registreringene har falt med 10,6 prosent fra 2 253 til 2 014 biler. Dieselandelen er dermed redusert fra 79,8 prosent til 73,5 prosent, hvilket viser at alternativer langsomt vinne terreng.

Kraftig vekst opp til 4 250 kilo
Den letteste vektklassen, til og med 4 250 kilo, viser den mest dramatiske utviklingen. I august ble det registrert 65 lastebiler i denne klassen, mot kun 10 året før – en økning på hele 550 prosent. Toyota ble størst med 25 registreringer, tätt fulgt av Mercedes-Benz med 22. Renault fikk 11, Maxus fem og Peugeot to. Dette segmentet består i stor grad av elektriske varebiler som registreres som lastebiler fordi totalvekten tillater opp til 4 250 kilo. Den såkalte 4,25‑tonnsregelen gjør det mulig å kompensere for den ekstra vekten som batterier til elektriske varebiler medfører, noe som igjen stimulerer salget. Etter årets åtte første måneder

Siste artikler

spot_img

Scania øker ledelsen i august

Registreringstall for august viser både vekst og nedgang
I august ble det førstegangsregistrert 457 nye lastebiler i Norge. Det er 35 flere enn i samme måned året før og tilsvarer en vekst på 8,3 prosent. Tallene kommer fra OFV Statistikk og viser at markedet ikke er entydig – mens noen segmenter vokser kraftig, synker andre. For å forstå hva som skjer, må vi se nærmere på hvordan bilene er fordelt etter vektklasse, merke og drivstoff.

Vektklassene forteller en delt historie
Når man ser på totalveksten, skjuler den seg store forskjeller mellom de forskjellige vektgruppene. Lastebiler over 16 tonn falt fra 388 i august 2023 til 368 i august 2024 – en nedgang på 5,2 prosent. I mellomklassen, fra 4 251 til 15 999 kilo, ble det registrert akkurat 24 biler både dette året og året før, altså ingen endring. Hele veksten kom dermed fra den letteste klassen, til og med 4 250 kilo. Her steg registreringene fra bare 10 biler i august 2023 til 65 i august 2024 – mer enn seks ganger så mange. Denne økningen er viktig å legge merke til, fordi den viser hvor mye markedet for små, ofte elektriske, varebiler endrer seg.

Scania økte forspranget over 16 tonn
Blandt de tunge lastebilene over 16 tonn var Scania klart størst i august. Merket fikk registrert 174 biler, mens Volvo stod på 140. Det gir Scania 47,3 prosent av markedet og Volvo 38,0 prosent. Selv om begge merkene har gått tilbake sammenlignet med august 2023 – Scania fra 198 til 174 biler (‑12,1 prosent) og Volvo fra 153 til 140 biler (‑8,5 prosent) – har Scania klart å øke sitt forsprang. Etter de første åtte månedene av året har Scania registrert 1 256 tunge lastebiler, Volvo 1 122, altså et forsprang på 134 biler. Ved utgangen av juli var forskjellen kun 100 biler, så Scania økte ledelsen med ytterligere 34 biler i august. Sammenlignet med samme periode året før har Scania gått tilbake med 18,3 prosent, mens Volvo har vokst med 19,5 prosent. Det viser at Volvo er på fremmarsj, selv om Scania fortsatt leder i absolutt tall.

Dieselregistreringene falt med en tredel
En av de mest dramatiske endringene i august gjelder drivstoff. Det ble registrert 215 dieseldrevne lastebiler over 16 tonn, sammenlignet med 322 i august 2023 – en nedgang på 33,2 prosent. Dermed falt dieselandelen fra 83,0 prosent til 58,4 prosent av markedet for tunge lastebiler. Nedgangen ble næsten fullstendig oppveid av flere gassdrevne og elektriske alternativer. Gassbiler steg fra 26 til 100 registreringer, en økning på 284,6 prosent, og tok nå 27,2 prosent av markedet. Elektriske lastebiler vokste fra 38 til 52, hvilket er en økning på 36,8 prosent og gir en markedsandel på 14,1 prosent. Dessuten ble det registrert én hydrogendrevet lastebil – den første av sin art i statistikken så langt i år.

Volvo størst på elektrisk
Når man ser nærmere på de elektriske lastebilene over 16 tonn, var Volvo igjen i front med 22 registreringer i august. Scania fulgte med 15, MAN med sju og Mercedes-Benz med seks. Sany og Windrose fikk hver én registrering, og Windrose Norge kan dermed stolte på at den første Windrose-bilen ble registrert akkurat denne måneden. Etter årets åtte første måneder er det registrert 393 elektriske lastebiler over 16 tonn, sammenlignet med 239 på samme tidspunkt i fjor – en vekst på 64,4 prosent. Den elektriske andelen av markedet for tunge lastebiler har dermed økt fra 8,5 prosent til 14,3 prosent. Volvo leder fortsat det elektriske segmentet med 205 registreringer og en markedsandel på 52,2 prosent. Scania har 74 biler, mens MAN og Mercedes-Benz hver har 47. MAN har vist den sterkeste prosentvise veksten: fra bare to elektriske biler i fjor til 47 i år, hvilket er mer enn en tjuefoldig økning.

Scania og Volvo likt på gass
På gassdrevne lastebiler over 16 tonn deler Scania og Volvo først plassen. I august registrerte Scania 71 gassbiler, Volvo 23 og Iveco seks. Hittil i år har begge merkene akkurat 159 gassdrevne lastebiler hver, mens Iveco står på 14. Totalt er det registrert 332 gassdrevne lastebiler over 16 tonn, sammenlignet med 317 i samme periode i fjor – en vekst på 4,7 prosent. Diesel er fortsat den dominerende drivstofftypen hittil i år, men registreringene har falt med 10,6 prosent fra 2 253 til 2 014 biler. Dieselandelen er dermed redusert fra 79,8 prosent til 73,5 prosent, hvilket viser at alternativer langsomt vinne terreng.

Kraftig vekst opp til 4 250 kilo
Den letteste vektklassen, til og med 4 250 kilo, viser den mest dramatiske utviklingen. I august ble det registrert 65 lastebiler i denne klassen, mot kun 10 året før – en økning på hele 550 prosent. Toyota ble størst med 25 registreringer, tätt fulgt av Mercedes-Benz med 22. Renault fikk 11, Maxus fem og Peugeot to. Dette segmentet består i stor grad av elektriske varebiler som registreres som lastebiler fordi totalvekten tillater opp til 4 250 kilo. Den såkalte 4,25‑tonnsregelen gjør det mulig å kompensere for den ekstra vekten som batterier til elektriske varebiler medfører, noe som igjen stimulerer salget. Etter årets åtte første måneder

Siste artikler

spot_img